Elektrik üretim maliyeti nedir? | Evde Elektrik Üretimi | Elektrik Enerjisi

4 Yorum
Anasayfa > Elektrik Üretim Maliyetleri

Elektrik Üretim Maliyetleri

Elektrik Üretim Maliyetleri

Elektrik üretim maliyetlerini hesaplamak için öncelikle yapılması gereken hangi sistem aracılığı ile elektrik üretimine başlanacağına karar verilmesidir. Günümüzde elektrik üretimi gerçekleştirmek pek çok farklı yöntem ve enerji kaynağı bulunmaktadır. Bu nedenle fiyat hesaplaması üretimin gerçekleştirileceği yöntemin karar verilmesinden sonra yapılması gerekmektedir.

Elektrik üretme yöntemleri nelerdir?

Elektrik enerjisi elde etmek için farklı sistemler kurulmaktadır. Hidroelektrik santralleri, linyit kaynaklı termik santraller, doğalgaz kaynaklı termik santraller, rüzgar santralleri, güneş enerjisi sistemleri, petrol kaynaklı termik santraller ve nükleer santraller olmaktadır. Maliyet açısından bakıldığında rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi ile elektrik üretimi günümüzün giderek daha ucuz eletrik elde edilebilen sistemleri olmaktadır.

Elektrik üretim maliyetleri nedir?

Elektrik üretim maliyetlerinde ilk olarak sistem içerisinde yer alan elemanların ayrı ayrı hesaplanması gerekmektedir. Günde ortalama 5 kW/saat elektrik enerjisi üreten bir güneş paneli sistemi için hesaplama yapacak olursak bu sistem içerisinde 5 x 200 Watt fotovoltaik hücre, 6 x 12 Volt 200 AH akü grubu, 12 Volt 60A akü şarj regülatörü, 12 V DA – 230 V AA / 50 Hz 2500 W evirici bulunması gerekmektedir. Her elemanın maliyetlerini sırasıyla toplayacak olursak da fotovoltaik hücre panellerinin 5 adeti 1700 TL’den 8500 yapmaktadır. Her biri 700 TL akü parçası 6 ile çarpıldığında 4200 TL ve şarj regülatörü 600 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Son olarak bir eviricinin fiyatı ise ortalama 1400 TL civarlarında bulunmaktadır. Ortaya çıkan meblağlar toplandığında karşımıza çıkan sonuç 14.700 TL’dir. Yani günlük ortalama 5 kW/saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi istenen bir sistemin toplam maliyeti yaklaşık 15.000 TL civarlarındadır.

Güneş paneli sistemlerinde ortaya çıkan meblağ biraz yüksek gibi gelebilir, ancak sistemin kurulumundan sonra ilerleyen zamanlarda elde edilen bedava elektrik, kısa bir zaman içerisinde sistemin maliyet açısından kendini kurtarmasını sağlamaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. , , , ,

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Murat TOKALI diyor ki:

  Halilciğim merhaba. Yazdığın bu konu hakkında, seninle tanışmadan öncesinden bu yana az çok ilgileniyorum. Malesef Türkiye şartlarında kişisel olarak güneş enerjisinden elektrik elde etmek hesaplı bir durum değil. Bu durum ancak karadenizde dağın başında, elektrik hattı geçmeyen bir fındık bahçesinde, ihtiyacın olan elektriği elde etmekte faydalı olur sadece.
  Senin 15000 lira olarak çıkardığın sistem üzerine yazayım.
  öncelikle 5* 200 watt hücreler saatte max 1 kw üretir. bu da en fazla 2 yada 3 bilgisayarı besleyebilir. 3. bilgisayar zor.
  günde ortalama 8 saatten yılda 2920 saat güneş aldığını düşünürsek. Düz hesap 3000 diyelim. elektriğin kw değerine 40 kuruş dersek. 1200 liralık elektrik elde edersin. Ancak akülerin 2 yılda bir değişeceği için ortalama 350 lirası akü değişim masrafı dersek geriye 850 lira kalır. 15000/850 = 17.6 yıl sonra (diğer arıza ve değişimleri saymaz isek) yatırımın kara geçebilir.

 2. HALİL İBRAHİM ATEŞLİ diyor ki:

  MURAT ABİ SENİN HESABINI BENDE YAPTIM DETAYA GİRMEDEN KAFADAN 20 SENE DE ANCA PARASINI ÖDER DİYE DÜŞÜNDÜM. SENDE BENİ DOĞRULADIN ŞİMDİ. BURADA YENİ BİR ŞİRKET AÇILDI BANA 18-20 BİN TL MALİYET DEDİ BEN İÇİMNDEN OHA DEDİM AMA SESİMİ ÇIKARTMADIM BASİT BİR ŞEKİLDE KENDİMİZ BU İŞİ YAPAMAZMIYIZ ACABA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARIMIZ VARSA YAZSINLAR LÜTFEN BİR VİDEO İZLEMİŞTİM İKİ KÜÇÜK ÇOCUK KENDİ YAPTILKARI PANELLE VANTİLATÖR ÇALIŞTIRIYORLARDI……

 3. Emin diyor ki:

  Çok mantıksız. Bu tip maliyetleri görünce, insan ister istemez “yaşasın Nükleer Enerji” diyor. Benim gördüğüm bir iki örnek 8000 tl gibi bir maliyete geliyordu ki bu da arkadaşların belirttiği yıllık masraflarını, giderlerini bilmediğimden düşemediğim bir hesapla, aralıksız masrafsız çalışırsa 5-7 yıl gibi bir sürede kendi maliyetini çıkarıyor.. yıllık masrafları da bu şekilde ise, bu 10 yıla çıkar ki hiç akıl karı değil. tedaştan aldığım elektrikte en azından sorunlarıyla biz ilgilenmiyoruz. işin ehli olan teknisyenler sorunları çözüyor, bizim haberimiz bile olmuyor. istediğin kadar çevre bilincin olsun, bu maliyetlerle ve risklerle böyle işlere girmeye değmez görür insanlar. ar-ge giderleri çok olabilir bu projelerin belki ama bu sistemleri satanların da vatandaşın gözünden düşünerek, kar marjlarını olabildiğince uzun yıllara yaymaları kendi hayırlarınadır. Öyle yaparlarsa belki daha az kar etmiş gibi olurlar ama bu sistemlerin yaygınlaşması ile şu an elde edemedikleri ciroları ve karları elde edebilirler. ama insanoğlu maymun iştahlı olunca en kestirme ve göze kabarık geleni tercih ediyor işte…

 4. yusuf diyor ki:

  arkadaslar fanförötör,ü yazın calıstırdıgımızda iceriyi vb yerde fanförötörün orta kısmına dişli seklinde yapsanız iki veya üç dinamo takıp kullanmıs oldunuz elektirigin iki veya üçkatını elde edersiniz fazla maliyetide yok sadece dinamo ve akü masrafı gaziantepten yusuf

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


× 8 = elli altı