Güneş panellerinde neler önemlidir? | Evde Elektrik Üretimi | Güneş Panelleri

8 Yorum
Anasayfa > Güneş Panelleri

Güneş Panelleri

Güneş Panelleri

Günümüzde enerji üretmek amacıyla oldukça sık kullanılan güneş panelleri, şimdilerde birçok ailenin elektrik üretimine çözüm getirmiş durumda. Son zamanlarda elektriğe yapılan zamlar, yüksek meblağlara sahip faturaları ön plana çıkardı ve bunun ardından pek çok aile elektriğe daha az para ödemek için alternatif yollara başvurmaya başladı. Bu alternatif yollardan biri ise teknolojinin son ürünü güneş panelleri oldu. Güneş potansiyelinin yüksek olduğu alanlarda kurulan güneş panelleri sistemi ile elektrik enerjisini ucuz yollardan elde etmek mümkün. Yapılması gereken bu sistemelerin gereken şekilde kurulması ve kurulumun istenen koşullarda sağlanması olmaktadır.

Güneş paneli nedir?

Güneş panelleri, enerji kaynağı türlerinden biri olmaktadır. Üzerinde bulundurduğu güneş hücreleri sayesinde güneşi soğurabilmekte ve bu şekilde güneşten enerji elde edilmesine yardımcı olmaktadır. 5 ya da 30 panel yer alan bir güneş paneli sistemi, bir evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilmekte ve herhangi bir problem yaratmadan enerji sağlamayı sürdürebilmektedir.

Güneş panellerinde neler önemlidir?

Güneş panellerinde önemli olan ilk olgulardan biri panellerin üzerinde yer alan güneş hücreleri olmaktadır. Bu hücrelerin aldığı güneş enerjisinin yüzde kaçını kullanılabilir enerjiye dönüştürdüğü oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Güneş hücrelerinin aldığı güneşi yüksek oranda enerjiye çevirmesi yani elektrik üretmesi sistemin verimliliği açısından büyük önem arz etmektedir. Diğer yandan güneş panellerinin güneşe baktıkları açı da verimlilik alınması bakımından önemlidir. Türkiye’de genelde 60 derecelik eğimler ile konuşlandırılan bu paneller, mevsim farklılıklarına göre de değişik açılarda kurulabilirler.

Güneş panelleri sayesinde yılın bütün mevsimlerinde evde elektrik üretmek mümkündür. Kış aylarında güneş olmasa dahi gün ışığına yöneltilmiş olan sistemde ki paneller, belirli oranda elektrik üreterek evlerin ihtiyacına karşılık vermektedir. Bu nedenle birçok tüketici son zamanlarda güneş paneline yönelmiş ve elektrik ihtiyacını daha ucuza mal etmeye başlamıştır. Daha ucuz bir elektrik kullanmak ve faturalarda yüksek meblağlar görmemek için siz de güneş panellerini kullanabilir ve bu sayede kendi elektriğinizi kendiniz üretebilirsiniz.

Diğer yandan güneş panellerinin Almanya gibi güneş potansiyeli açısından düşük verim sağlayan bir ülkede büyük oranda kullanıldığını belirtmekte fayda var. Ülkemizde güneş panelleri şu an için çoğunlukla sıcak su sistemlerinde kullanılıyor. Ancak Almanya, yeterli güneş enerjisine sahip olmamasına rağmen pek çok bölgede elektrik üretimi için güneş panellerine yer veriyor. Buna karşılık olarak ülkemizde bulunan yatırımcılara düşen görev ise güneş enerjisi kullanımını bir an önce yaygınlaştırmak oluyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bkz. , , , ,

Yorumlar (8 Yorum)

 1. [...] elektrik üretimi için başvurulan yöntemler arasında ilk olarak karşımıza çıkan sistemler, güneş panelleri olmaktadır. Güneş paneli sistemleri kurulan bir ev günlük enerji ihtiyacının tamamını bu [...]

 2. [...] daha yüksek oranda elektrik enerjisi üretmesi açısından önemli bir konumdadır. Diğer yandan güneş paneli sistemleri de elektrik enerjisi üretilmesi açısından önemli bir alternatif enerji kaynağıdır. Bu [...]

 3. Ozan diyor ki:

  Gunes panelleri her yerde bulunsun.elektrik ucuza gelsin.temiz enerji olsun.Elektrik mühendisi olarak ben de desteklerim.gunes panelleri olmasını .yeter ki gunes panellerinden elektrik enerjisi üretimi her yerde yaygınlaşsın.

 4. Şenol KUTLU diyor ki:

  Sayın Yetkili

  Edirnede yaşamaktayım.5 katlı 115 m2 tabanlı bina sahibiyim.evimin elektrik ihtiyacını güneş panelleri ile saglayabilirmiyim.katı yakıt kalorifer ile ısınmaktayım ayrıca ve dogalgaz kesinlikle düşünmüyorum.ısınma ve enerji ihtiyacı için panel hususunda karar verdim.
  maliyetler hakkında bilgi veriniz lütfen…
  irtibat telefonum..

  0532 206 61 10
  Şenol KUTLU

 5. admin diyor ki:

  Şenol Bey,

  Normalde tek kat bir aile için kurulması gereken güneş panelleri sistemi 10 bin TL civarlarında ancak siz 5 katlı bir evim var diyorsunuz. Bu nedenle daha geniş ve yüksek oranda elektrik üretimi yapan bir sisteme ihtiyacınız var. Tek kat için 10 bin TL olan bu fiyat geniş bir sistem için 5 katı olarak değil de büyük bir sistem olması açısından size 30 – 40 bin aralıklarında bir maliyet çıkarabilir. Tabi bu durum anlaştığınız güneş sistemleri firması ile de alakalı bir durum. Büyük bir sistem kuracağınızı belirttiğiniz de size daha uygun bir maliyette sistem kurmaları mümkün olabilir.

 6. Tunc diyor ki:

  İyi günler;
  İzmir de yaşıyorum. Yeni almayı düşündüğüm evin elektrik ihtiyacını güneş panelleri ile karşılamak istiyorum. Bununla birlikte kışın ısınmak içinde elektrikli kalorifer kullanmak istiyorum. Yazın üretip kullanmadığım fazla elektriği şebekeye verip kışın üretemeyip ihtiyacım olan elektriği şebekeden kullanarak bir birine mahsup edebilir miyim? böyle bir sistemin maliyeti bana ne kadar olur?

 7. GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ diyor ki:

  GÜNEŞTEN BEDAVA ELEKTYRİK KULLAN KULLAN BİTMEZ KAPALI HAVADA BİLE ÜRETİR TV+BUZDOLABI+ÇAMAŞIRMAKİNASI+BULAŞIK MAKİNASI+SULAMA MOTORLARI AKLINIZA GELEN TÜM ELEKTRİKLİ SİSTEMLERİ BAGLAYIN
  ARKADAŞLAR BAG EVLERİNE 1000 TLYE BİZ KURUYORUZ EVLERE 3000 TLYE KURUYORUZ SİSTEMDE NELER VAR SÜPER VERİMLİ GÜNEŞ PANELLERİ 25 SENEDEN FAZLA ÖMÜRLÜ 12 SENE ÖMÜRLÜ JEL AKÜLER 12 DEN 220 YE ÇEVİREN İNVERTÖR EVİNE BAHÇESİNE KURMAK İSTEYENLER BİZİ ARAYIN BİZ İNEGÖL-BURSADYIZ RAMAZAN TİC METAL SAN: GSM: 05373018919

 8. abdullah18 diyor ki:

  bu sistemlerin ömrü nedir ? ve depolanabilirmi depolayabileceğimiz aküler hakkında bilgilendirin lütfen ve bakımları hakkında inceden bilgilendir msiniz

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


yedi × 7 =